Skip navigation.

Αποστολή

Η αποστολή μας είναι να εξετάσουμε την κλιματική αλλαγή, συνδέοντάς την με τα ακραία καιρικά φαινόμενα που παρατηρούνται στις τελευταίες δεκαετίες στην ευρωπαϊκή ήπειρο και γενικότερα σε όλον τον πλανήτη.

Θα εντοπίσουμε τις αιτίες της μεταβολής του κλίματος στην εποχή μας και θα επικεντρωθούμε σε αυτές που δείχνουν να προξενούνται από τις ανθρώπινες δραστηριότητες.

Θα αναζητήσουμε λύσεις και δράσεις σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο για την αποτροπή αυτής της κατάστασης, εστιάζοντας την προσοχή μας στους τρεις παρακάτω τομείς, για τους οποίους υπάρχουν διατυπωμένες πολιτικές και στόχοι από την Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ):

Διερευνώντας τις πολιτικές και τα μέτρα που επιχειρούνται από την ΕΕ, θα έχουμε ως τελικό στόχο εκτός από τη δική μας αναζήτηση και ενημέρωση, τον πολλαπλασιασμό των αποτελεσμάτων της μελέτης μας προς τους συμμαθητές  του σχολείου μας και την τοπική κοινωνία, με τη δημιουργία παρουσιάσεων, εκθέσεων υλικού, αλλά και δημοσιεύσεων ή επιστολών προς φορείς και πολιτικούς.